Loppukevään ja kesän ajankohtaisia

GDPR, leirit ja muut tapahtumat

Kukaan ei lie välttynyt kuulemasta EU:n uudesta tietoturva-asetuksesta eli GDPR:stä. Tämä koskettaa myös meitä, sillä pidämme tietenkin jäsenistämme rekisteriä. Kun jaksat tekstin loppuun asti voit lukea, mihin tapahtumiin osallistumme kesän 2018 aikana!

Yhdistyksen jäsenten ja verkkokaupan asiakkaiden tietosuoja

GDPR eli EU:n tietosuoja-asetus on astunut voimaan 25.5.2018 ja lisää henkilötietorekisteriin kirjatun oikeuksia sekä rekisteriä pitävän velvollisuuksia. Tietosuoja-asetuksen vaikutukset rekisteröidyn kannalta, yksinkertaisesti selitettynä löydät mm. Tietosuojavaltuutetun nettisivuilta.

Pinkkipartio ry:n jäsenrekisteritiedot ja kannatustuotteiden ostajien yhteystiedot pidetään tallessa Holvissa (Holvi Payment Services Ltd). Holvin tietosuojaselosteen löydät täältä.  Tämän lisäksi yhdistyksen hallitukselta löytyy tiedosto, johon on talletettu yhdistyksen jäsenten etu- ja sukunimet sekä sähköpostiosoite. Tämän tiedoston tarkoituksena on helpottaa jäsenviestintää ja toimia varmuuskopiona jäsenluettelosta. Tiedostoa ylläpitää ja säilyttää yhdistyksen jäsenrekisterinhoitaja ja sitä voivat käyttää yhdistyksen hallituksen jäsenet perustelluissa tarkoituksissa. Holviin talletettuja henkilötietoja ja jäsentiedostoa tai sen sisältämiä henkilötietoja ei luovuteta hallituksen ulkopuolisille, pois lukien rekisteröidyn oikeuden tarkastaa itseään koskevat tiedot sekä pyytää oikaisemaan virheelliset tiedot ja poistamaan tarpeettomat tiedot. Tarkemmin yhdistyksen henkilötietorekisterinpidosta voit lukea henkilötietojen käsittelyä koskevasta informointiasiakirjasta (julkaistaan pikimmiten). Jos sinulle tulee mieleen aiheeseen liittyviä kysymyksiä tai kommentteja, otathan yhteyttä.

Pinkkipartio näkyy lännessä, luoteessa ja etelässä

Seuraavan kerran pinkkipartiolaisiin voit törmätä Porissa, Lounais-Suomen Partiopiirin Framil-tapahtumassa 8.–10.6.2018. Tule käymään perjantaina toimintapisteellä tai sunnuntaina “Pori toril”!

Helsinki Pride -viikolla 25.6.–1.7. olet lämpimästi tervetullut mukaan Kylttityöpajaan, Partiolaisten Pride-kulkueosastoon ja kulkueen jälkeiselle Sateenkaaripiknikille.

Heinäkuun lopulla olemme mukana sekä Pohjanmaan Partiolaisten Tempus18-leirillä että Pääkaupunkiseudun Partiolaisten Kliffalla. Tuu moikkaamaan! Jos osallistut toiselle näistä leireistä ja olet kiinnostunut pestistä Pinkkipartion pisteellä, ota meihin yhteyttä sähköpostilla tai kommentoi alle!

Aurinkoista partiokesää ja toivottavasti törmäillään!